Blog naukowy z Warszawy. Zdobądź wiedzę z języka francuskiego, nauki gry na perkusji...

Żywioł ognia

Tą prastarą inwokacją do sił ognia, którą i Ty możesz wykorzystać, rozpoczynali kiedyś dzień nasi przodkowie, a szczególnie kobiety. Intonowały ją one trzykrotnie przy pierwszym porannym rozpalaniu ognia w piecu, który miał za zadanie albo ogrzać dom, albo pomóc w przygotowaniu strawy.

Ogień w symbolice żywiołów jest elementem zmiany, pasji, woli i namiętności. Ogrzewa nasze domy, ale i oczyszcza je od złego, pozwala przygotować jedzenie, ale i dostarcza poprzez nie energii potrzebnej do życia i działania, podsyca nasze pasje, ale i umożliwia ochronę przed niebezpieczeństwem tak na planie fizycznym, jak i energetycznym. Wprowadza zmiany i dokonuje transformacji, a kto nie wierzy, niech podda działaniu ognia kartkę papieru. Jej kształt, struktura i forma zmienią się całkowicie i przekształcą w kupkę szarego popiołu. Dlatego we wszystkich działaniach magicznych i ochronnych związanych z ogniem należy pamiętać, by go kontrolować, by nie narazić się na niebezpieczeństwo pożaru. W żadnym wypadku nie wolno dokonywać magicznych czynności związanych z ogniem bez należytego nadzoru nad nim.

A oto najważniejsze skojarzenia związane z ogniem: duchy opiekuńcze: elfy: kolor: czerwony, żółty, pomarańczowy, purpurowy, bordowy, amarantowy, szkarłatny, różowy: miejsca: pustynie, gorące źródła, gejzery, wulkany, piece, kominki, paleniska, ogniska, sypialnie, sejfy, sauny, siłownie, solaria, stadiony: zwierzęta: świerszcze, pasikoniki, cykady, jaszczurki, biedronki, skorpiony, rekiny, baran, jastrząb, orzeł, sokół, puszczyk, lew, tygrys, ryś, kogut, jeleń, sarna: zioła: palma, buk, kasztan, dzwonek, słonecznik, pierwiosnek, dąb, anyżek, rumianek, cebula, konopie, czosnek, oset, ostrokrzew, sosna, papryka, kawa, piołun: kamienie: jaspis, lawa, krzemień, granat, rubin, diament, kwarc, hiacynt, turkus, topaz, hematyt, jadeit: metale: złoto, mosiądz, żelazo, cyna: czas: dzień: dni tygodnia: niedziela: pora roku: wiosna: strona świata: wschód: znaki Zodiaku: Baran, Lew, Strzelec: planety: Mars, Słońce, Jowisz: instrumenty muzyczne: gitara, skrzypce, wiolonczela, kontrabas i inne instrumenty strunowe: zmysł: wzrok: symbole naturalne: świece, świeczniki, płomienie, lawa, popiół, dym: rodzaj energii: projektująca, aktywna, męska: rodzaj magii: oczyszczająca, ochraniająca, wzmacniająca energię, seksualna, usuwająca złe wpływy, lecznicza, wzmacniająca.

Każdy z żywiołów jest niezbędny do istnienia życia. Ziemia bez wody, która ją zwilża, bez ognia, który ją ogrzewa i bez powietrza, które czyni ją zdatną do życia byłaby martwą planetą. Woda bez ziemi, po której może płynąć, bez ognia, który zmienia ją w parę wodną, bez powietrza, które ją ogrzewa lub wyziębia również nie mogłaby pełnić swoich funkcji. Powietrze nie spełniałoby swojej roli, gdyby nie miało ziemi, którą owiewa, wody, którą pobudza do ruchu i ognia, który je ogrzewa. Ogień nie mógłby się palić, gdyby nie powietrze, nie znalazłby swoich granic, gdyby nie woda, nie mógłby być twórczy, gdyby nie ziemia, którą użyz’nia. Wiedzieli o tym nasi przodkowie, więc może warto sięgnąć do ich doświadczeń i kończyć dzień inwokacją dziękczynną, skierowaną do czterech żywiołów.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.