Blog naukowy z Warszawy. Zdobądź wiedzę z języka francuskiego, nauki gry na perkusji...

Zamartwiam się z powodu egzaminów – kontynuacja

Dobrze się przygotuj. Podejdź profesjonalnie do sposobu uczenia się. Włóż serce w to dzieło, abyś mógł sobie powiedzieć, że uczyniłeś wszystko, co mogłeś. W czasie powtórek rób przerwy.

Nie przeciążaj pamięci przez wciskanie w nią zbyt wielu informacji za jednym razem. Przerwy powinny być regularne – co godzina lub dwie – i nie muszą być długie (dziesięć do piętnastu minut wystarczy w zupełności). Przejdź się wokół bloku albo przenieś się do drugiego pokoju. Pomożesz w ten sposób swojej pamięci zaabsorbować informacje.

Właściwie się odżywiaj. Twoje ciało musi dobrze funkcjonować, więc dbaj, aby otrzymywało wszystko, czego potrzebuje. Spożywaj raczej lekkie posiłki zamiast ciężkich i unikaj potraw bezwartościowych. Częste drobne porcje są bardziej wskazane niż rzadsze, ale obfitsze, gdyż obfity posiłek wywołuje uczucie zmęczenia. Krew przepływa z mózgu do brzucha, ażeby wspomóc trawienie, i to właśnie utrudnia koncentrację oraz spowalnia procesy myślowe.

Na pół dnia przed egzaminem zaprzestań uczenia się. Odłóż książki i przestań ćwiczyć. Jeżeli jeszcze czegoś nie wiesz, to już wiedzieć nie będziesz. Pozostały czas przeznacz na lekkie ćwiczenia fizyczne i relaksację. Idź na pływalnię, do kina, odwróć uwagę od egzaminu. Nagraj na taśmę na zasadzie katarynki Skrypt ze strony 112-113.

Mów spokojnie i wyraźnie. Nagraj Skrypt dwu- lub trzykrotnie. Słuchaj nagrania podczas przerw, przed snem i w „bezrobotnym” okresie przed samymi egzaminami. Umożliwi ci to lepsze wchłonięcie pozytywnych sugestii.

Czuję się bezpiecznie wiedząc, że dobrze przygotowałem się do egzaminu. Moje gruntowne powtarzanie materiału daje dobre rezultaty. Wszystko, czego się nauczyłem, pozostaje w moim umyśle w stanie gotowości do przywołania i łatwego zaprezentowania podczas egzaminu.

Odnoszę wielki sukces. Widzę, jak wkraczam do sali egzaminacyjnej, głęboko spokojny, zrelaksowany, pewny siebie. Siadam za stołem, oddychając swobodnie i lekko, widzę swoich przyjaciół i posyłam im uśmiech. Jestem opanowany i skupiony.

Gdy powiedzą nam, abyśmy odwrócili kartki z pytaniami, uczynię tak i ze spokojem przeczytam pytania. Rozumiem każde z nich i zaczynam kolejno na nie odpowiadać, spokojnie i prawidłowo. Mój umysł jest całkowicie skoncentrowany na moich czynnościach, dłoń jest spokojna, pismo równomierne.

Wszystko, o czym się uczyłem, jest teraz do mojej dyspozycji. Odpowiedzi nasuwają się same, gdy czytam pytanie, lekko i bez wysiłku. Pracuję systematycznie i nieprzerwanie, szybko zapełniam swój arkusz. Kontrolujący podchodzi do mnie, aby odebrać pracę, ja wstaję i wychodzę z sali. Jestem pełen wspaniałego uczucia satysfakcji. Wiem, że zrobiłem to dobrze, i jestem ogromnie dumny ze swojego osiągnięcia.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.