Blog naukowy z Warszawy. Zdobądź wiedzę z języka francuskiego, nauki gry na perkusji...

Sprawia mi trudność mówienie innym, czego chcę cz. II

Wszyscy musimy przez to przejść i dostosować się do warunków, jakie ten proces narzuca. Problem powstaje jedynie wtedy, gdy jesteś przystosowywany na siłę w taki sposób, że uświadamiasz sobie, iż nie możesz już być sobą. Jeżeli sprawiono, że zrodziło się w tobie poczucie winy z powodu mówienia, co myślisz, bądź wskutek twojego sprzeciwu wobec woli rodziców („Ty niewdzięczniku!”), zaczynasz traktować swoje własne opinie jako drugorzędne, a konsekwencje głośnego ich wypowiadania jako nieprzyjemne. Nie tylko spotyka cię dezaprobata rodzicielska, ale także powstaje w tobie dyskomfort emocjonalny, ponieważ nauczyłeś się już niesprzeciwiania się rodzicom czy przełożonym. Nawet gdy po latach opuszczasz dom rodzinny, wciąż rozbrzmiewają ci w głowie rodzicielskie upomnienia. Zjawisko to znane jest powszechnie jako „sumienie” i działa na poziomie podświadomości, co sprawia, iż trudno je wyłączyć.

Ta wyuczona reakcja w postaci niemowienia celem uniknięcia nieprzyjemnych stanów emocjonalnych jest dla otoczenia wygodna, gdyż wszyscy wokoło mogą robić swoje i nikt nie będzie im w tym przeszkadzał ani nie będzie ich krytykował. Dlatego też bojaźliwość jest często chwalona jako „dobre maniery”, a w rzeczywistości stanowi straszny ciężar dla nieśmiałej osoby.

Gdy człowiek taki odczuwa wielkie pragnienie opowiedzenia o czymś, ale nie czuje się wystarczająco pewnie, aby to uczynić, narasta w nim wewnętrzny konflikt. Emocje raczej się konden- sują zamiast eksplodować i jeżeli to trwa dłuższy czas, konsekwencją mogą być problemy meritalne bądź fizyczne.

Jeżeli od wieku dziecięcego powtarzano ci, że twoje życzenia są zupełnie nieważne lub mało ważne, zaczniesz je wytłumiać. Myślisz o „trzeba” i „koniecznie trzeba”, a własne potrzeby bagatelizujesz. Skutek jest taki, iż one przestają istnieć, ale ty czujesz się coraz gorzej. Uświadamiasz sobie, że nic nie sprawia ci radości, ale nie potrafisz pojąć, dlaczego.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.