Blog naukowy z Warszawy. Zdobądź wiedzę z języka francuskiego, nauki gry na perkusji...

Spowodowanie katastrofy

„Jak dochodzi do rocznego opóźnienia w realizacji danego przedsięwzięcia? … Przez kolejne jednodniowe poślizgi”. Trudniej dostrzec jednodniowe poślizgi, trudniej im zapobiec, a jeszcze trudniej je nadrobić: łatwiej poradzić sobie z wielkimi klęskami.

Pierwszym krokiem do sprawowania kontroli nad wielkim przedsięwzięciem przy napiętym harmonogramie jest dysponowanie harmonogramem, obejmującym kamienie milowe z terminami ich osiągnięcia.

Kamieniami milowymi muszą być konkretne, szczegółowe, wymierne, ostro zdefiniowane zdarzenia. Programista przedstawia stan prac zgodnie z prawdą wtedy, kiedy kamienie milowe zostały zdefiniowane ostro, w sposób zapobiegający upiększaniu rzeczywistości.

Z badań nad szacunkami dokonywanymi przez wykonawców dużych projektów rządowych wynika, że: szacowany czas trwania działań, starannie aktualizowany co dwa tygodnie, nie zmienia się w istotnym stopniu w miarę zbliżania się chwili rozpoczęcia tych działań: przesadzone szacunki czasu trwania działań systematycznie maleją w miarę realizacji tych działań: niedoszacowania nie ulegają istotniejszym zmianom w trakcie realizacji działań do mniej więcej trzech tygodni przed planowanym zakończeniem działań. Chroniczne poślizgi w harmonogramie niszczą morale załogi. [Jim McCarthy z Microsoftu mówi: „gdy nie dotrzymasz jednego terminu, upewnij się, że dotrzymasz następny”2].

Przebojowość to niezbędna cecha wielkich zespołów programowania, podobnie jak znakomitych drużyn baseballowych. Nie ma niczego, czym dałoby się zastąpić wykres ścieżki krytycznej, z którego można odczytać znaczenie poszczególnych opóźnień.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.