Blog naukowy z Warszawy. Zdobądź wiedzę z języka francuskiego, nauki gry na perkusji...

MÓWIENIE

Chcesz być mówcą doskonałym, musisz być mówcą opanowanym. Dzień dobry!, Do widzenia!, Dziękuję!, Proszę bardzo! – to powszechnie używane zwroty. Wypowiadanie ich nikomu nie sprawia trudności. Są one artykułowane automatycznie. Ale życie codzienne, w tym sytuacje w szkole i na uczelni wymagają bardziej złożonych wypowiedzi. I wtedy wiele osób ma trudności z przełamaniem się, aby mówić pewnie, jasno i odważnie. Jako małe dziecko mówiłeś dużo, zadawałeś mnóstwo pytań. A teraz nie zadajesz pytań. Czy już wiesz wszystko? Na pewno nie. Nie zadajesz pytań, nie lubisz zabierać głosu w czasie lekcji, a egzaminów ustnych nie zaliczasz do przyjemności. Wszystko dlatego, że boisz się mówić. Na to składają się różne przyczyny, które przedstawię w dalszej części tego rozdziału.

ZADANIE Na skali od 1 do 10 (mówca doskonały) oceń siebie jako mówcę pod kątem swobody, z jaką zabierasz głos w czasie zajęć w szkole czy na uczelni. Wynik zapisz w dzienniku i po pewnym okresie stosowania rad zawartych w tym rozdziale dokonaj ponownie samooceny.

Zauważyłeś zapewne, że koledzy zabierający często głos w czasie zajęć cieszą się sympatią nauczycieli, otrzymują lepsze oceny i są bardziej pewni siebie. Nie zawsze to, co mówią, ma „ręce i nogi”. Ale mówią! I to nie tylko w szkole. W innych sytuacjach życiowych też.

A mówienie, jak już wspomniałem (rozdział „Słuchanie”), zajmuje 30 proc. czasu, który poświęcamy na relacje z innymi ludźmi. Umiejętność mówienia bez obawy, z przekonaniem stanowi często klucz do sukcesu w życiu. Poza tym dobrzy mówcy są pożądani w każdym towarzystwie i często stanowią jego duszę. Pomyśl – jeśli nie jesteś taką duszą towarzystwa – czy nie zazdrościsz im swobody, z jaką wypowiadają swoje kwestie. A zazdrość jest odczuciem, którego łatwo możesz się pozbyć poprzez naśladowanie tych osób w pewności mówienia.

ZADANIE: Postaraj się obserwować osobę, która jest według ciebie dobrym mówcą i zauważ, jak rozpoczyna rozmowę, jak przemawia przed większym forum, jakie wykonuje gesty, czy zawiesza głos, czy coś ją wyprowadza z równowagi w trakcie mówienia. Niektóre pozytywne elementy jej stylu mówienia postaraj się przyswoić.

Naśladowanie innej osoby jest jednym ze sposobów przełamywania bariery lęku przed mówieniem. Przedstawię ich więcej, ale zanim to uczynię, wyjaśnię co powoduje, że jednym mówienie przychodzi dość łatwo, a inni mają z tym duże trudności.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.