Blog naukowy z Warszawy. Zdobądź wiedzę z języka francuskiego, nauki gry na perkusji...

BURZA MÓZGÓW

Technika burzy mózgów polega na zapisywaniu wszystkiego, co ci przychodzi do głowy na dany temat. Podczas pisania staraj się nie porządkować swoich myśli, tylko pozwól im swobodnie wypływać. Poprzez natychmiastowe zapisywanie swoich reakcji i odczuć związanych z tematem uzyskasz nadspodziewanie dużo dodatkowych informacji. Przede wszystkim szybko „wyjdzie na jaw”, co wiesz, a czego nie wiesz i co powinieneś się dowiedzieć na dany temat. Technikę burzy mózgów warto zatem stosować, gdy masz do czynienia z tematem, w którym słabo się orientujesz.

Potrzebujesz do tego celu, jak i do innych wymienionych w tym rozdziale technik, długopisu lub ołówka, czystej kartki, trochę wolnego czasu i miejsca, w którym nikt ci nie będzie przeszkadzać. Rozpoczynając sesję burzy mózgów zapisz swój temat u góry strony. Następnie zapisuj szybko na kartce wszystkie idee, skojarzenia, refleksje i odczucia, jakie ci przychodzą do głowy w związku z tematem. Pozwól umysłowi, niech pracuje swobodnie, uruchamiając w ten sposób twoją twórczą, prawą półkulę mózgową. Jak ją „rozruszać” przed burzą mózgów, mówiliśmy w rozdziale „Co dwie półkule, to nie jedna”.

Podobnie jak przy technice rozgałęzień, każde pytanie może się przyczynić do pojawienia się nowych skojarzeń czy refleksji. Oto przykładowe pytania: kto?, co?, gdzie?, kiedy?, dlaczego?, jak?

I bardziej złożone: Co wiesz na ten temat? Jakie są jego części składowe? Czy możesz sformułować go inaczej? Jak się do niego ustosunkowujesz? Dlaczego jest on dla ciebie ważny? Czy możesz go porównać z innym?

Przeanalizuj listę skojarzeń powstałych w wyniku burzy mózgów. Analogicznie jak przy technice rozgałęzień, przy rozwijaniu uzyskanego materiału w pracę pisemną, która stanowi twój główny cel, kieruj się następującymi pytaniami:

– Wokół jakich zagadnień koncentruje się największa liczba haseł? O czym one mówią przede wszystkim?

– Jakie inne prace mogłyby powstać na podstwie tej listy?

– Które hasła wydają ci się najbardziej interesujące?

– Czego brakuje w twoim zbiorze skojarzeń do pełnego wyczerpania tematu?

Nie przejmuj się, że twoje pismo w czasie burzy mózgów przeradza się w bazgroły. W tym przypadku kaligrafia nie tylko nie jest wymagana, ale nawet zakazana. Dlaczego? Pisząc wolno i starannie sporządzisz listę tego, co już wiesz, bez nowych idei. Nie wierzysz? Łatwo możesz to sprawdzić.

Przy tej odmianie burzy mózgów z większej grupy uczestników wybiera się osobę, która zapisuje (najlepiej na tablicy lub na innej dobrze widocznej powierzchni) idee związane z tematem, „wyrzucane” z siebie przez wszystkich obecnych. Dla podwójnego zabezpieczenia, aby nie utracić niektórych idei (osoba zapisująca może nie nadążyć z zapisywaniem), nagrywa się przebieg sesji na taśmę magnetofonową.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.