Blog naukowy z Warszawy. Zdobądź wiedzę z języka francuskiego, nauki gry na perkusji...

Atlantyda – legenda, hipoteza czy prawda?

Źródłem hipotezy o istnieniu Atlantydy są dwa dialogi Platona: Timaios i Kritias, w których ów wielki uczony informuje o istniejącej niegdyś na Oceanie Atlantyckim wielkiej wyspie, która zapadła się w otchłanie wód. Czym jednak jest w istocie opowiadanie Platona – starą baśnią, własnym pomysłem autora czy też echem rzeczywiście niegdyś istniejącej starożytnej cywilizacji? Poczynając od pierwszej połowy IV wieku p.n.e. badacze łamali sobie głowy nad tymi

Baśń o Atlantydzie stanowiła natchnienie dla wielu pisarzy i poetów. Przypomnijmy sobie chociażby scenę z 20 000 mil podmorskiej żeglugi, w której kapitan Nemo, skrzyżowawszy ręce na piersiach, spogląda na wspaniałe miasto, oświetlone wybuchem podwodnego wulkanu. Roztaczający się przed nim pejzaż to właśnie umarła Atlantyda.

Z pozłocistego szczytu gigantycznej piramidy wznoszą się ku niebu ogromne, jajokształtne pojazdy kosmiczne, uwożąc w kierunku Marsa ostatnich Atlanty- dów, ratujących się przed rozpasanymi żywiołami. Podnóże piramidy liżą już pierwsze fale oceanu, a legendarne Miasto Stu Złotych Bram wali się w paroksy- zmach trzęsienia ziemi. Ten apokaliptyczny obraz stworzył w powieści Aelita A. Tołstoj.

A oto inna scena: na kamienisty brzeg Europy wy-dostaje się z morza Aksa Guam, kapłan buntownik, który powstał przeciwko wszechwładzy swej kasty na stronicach książki A. Biełajewa Ostatni człowiek z Atlantydy. Wyliczanie takie ciągnąć by można było jeszcze długo, stare podanie bowiem ma niezwykłą moc inspiracji.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.